rk
Liturgia
Środa
12
bs bs
20 marca 2024
Dn 3, 14-20.91-92.95    Dn 3   J 8,31-42  

PIERWSZE CZYTANIE
Dn 3, 14-20. 91-92. 95

Ocalenie trzech młodzieńców
Czytanie z Księgi proroka Daniela

Król Nabuchodonozor powiedział: «Czy jest prawdą, Szadraku, Meszaku i Abed-Nego, że nie czcicie mojego boga ani nie oddajecie pokłonu złotemu posągowi, który wzniosłem? Czy teraz jesteście gotowi – w chwili gdy usłyszycie dźwięk rogu, fletu, lutni, harfy, psalterium, dud i wszelkiego rodzaju instrumentów muzycznych – upaść na twarz i oddać pokłon posągowi, który uczyniłem? Jeżeli nie oddacie pokłonu, zostaniecie natychmiast wrzuceni do rozpalonego pieca. Który zaś bóg mógłby was wyrwać z moich rąk?»

Szadrak, Meszak i Abed-Nego odpowiedzieli, zwracając się do króla Nabuchodonozora: «Nie musimy tobie, królu, odpowiadać w tej sprawie. Jeżeli nasz Bóg, któremu służymy, zechce nas wybawić z rozpalonego pieca, może nas wyratować z twej ręki, królu! Jeśli zaś nie, wiedz, królu, że nie będziemy czcić twego boga ani oddawać pokłonu złotemu posągowi, który wzniosłeś».

Na to wpadł Nabuchodonozor w gniew, a wyraz jego twarzy zmienił się w stosunku do Szadraka, Meszaka i Abed-Nega. Wydał rozkaz, by rozpalono piec siedem razy bardziej, niż było trzeba. Mężom zaś najsilniejszym spośród swego wojska polecił związać Szadraka, Meszaka i Abed-Nega i wrzucić ich do rozpalonego pieca.

Król Nabuchodonozor popadł w zdumienie i nagle powstał. Zwrócił się do swych doradców, mówiąc: «Czyż nie wrzuciliśmy trzech związanych mężów do ognia?» Oni zaś odpowiedzieli królowi: «Oczywiście, królu». On zaś w odpowiedzi rzekł: «Lecz widzę czterech mężów rozwiązanych, przechadzających się pośród ognia, i nie dzieje się im nic złego; czwarty wyglądem przypomina anioła Bożego».

Nabuchodonozor powiedział na to: «Niech będzie błogosławiony Bóg Szadraka, Meszaka i Abed-Nega, który posłał swego anioła, by uratować swoje sługi. W Nim pokładali ufność i przekroczyli nakaz królewski, oddając swe ciała, aby nie oddawać czci ani pokłonu innemu bogu poza Nim».

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY
Dn 3, 52. 53-54. 55-56 (R.: por. 52b)

Refren: Chwalebny jesteś, wiekuisty Boże.

Błogosławiony jesteś, Panie, Boże naszych ojców, *
pełen chwały i wywyższony na wieki.
Błogosławione jest imię Twoje †
pełne chwały i świętości, *
uwielbione i wywyższone na wieki.

Refren.

Błogosławiony jesteś w przybytku Twojej świętej chwały, *
uwielbiony i przesławny na wieki.
Błogosławiony jesteś na tronie swojego królestwa, *
uwielbiony i przesławny na wieki.

Refren.

Błogosławiony jesteś Ty, co spoglądasz w otchłanie, †
który zasiadasz na Cherubach, *
pełen chwały i wywyższony na wieki.
Błogosławiony jesteś na sklepieniu nieba, *
pełen chwały i wywyższony na wieki.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
Por. Łk 8, 15

Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.

Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.

EWANGELIA
J 8, 31-42

Prawdziwe wyzwolenie przez Chrystusa
Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do Żydów, którzy Mu uwierzyli: «Jeżeli trwacie w nauce mojej, jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli».

Odpowiedzieli Mu: «Jesteśmy potomstwem Abrahama i nigdy nie byliśmy poddani w niczyją niewolę. Jakże Ty możesz mówić: „Wolni będziecie?”»

Odpowiedział im Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu. A niewolnik nie pozostaje w domu na zawsze, lecz Syn pozostaje na zawsze. Jeżeli więc Syn was wyzwoli, wówczas będziecie rzeczywiście wolni. Wiem, że jesteście potomstwem Abrahama, ale wy usiłujecie Mnie zabić, bo nie ma w was miejsca dla mojej nauki. Co Ja widziałem u mego Ojca, to głoszę; wy czynicie to, co usłyszeliście od waszego ojca».

W odpowiedzi rzekli do niego: «Ojcem naszym jest Abraham».

Rzekł do nich Jezus: «Gdybyście byli dziećmi Abrahama, to dokonywalibyście czynów Abrahama. Teraz usiłujecie Mnie zabić, człowieka, który wam powiedział prawdę usłyszaną u Boga. Tego Abraham nie czynił. Wy dokonujecie czynów ojca waszego».

Rzekli do Niego: «My nie urodziliśmy się z nierządu, jednego mamy Ojca – Boga».

Rzekł do nich Jezus: «Gdyby Bóg był waszym Ojcem, to i Mnie byście miłowali. Ja bowiem od Boga wyszedłem i przychodzę. Nie wyszedłem sam od siebie, lecz On Mnie posłał».

Oto słowo Pańskie.
Komentarz
Wszelkie cuda na ziemi oraz niebie mają miejsce ze względu na kochane mamy, które dzięki imieniu Jezus są w stanie modlić się do Krzyża Świętego opisanego tutaj przez cztery postacie, które jak imię Jezus sugeruje nie pragnęły położyć się w  wygodnym łóżku aby powstać z wygodnego łóżka, pomodlić się,  przyjąć Rzymskokatolickiego Koścoła Krzyża Świętego Sakramenty  Święte, aby wrocić do wygodnego łóżka dla kochania się  z wierzącą  niewiastą, która dzieci na świat zaprosiła, a której wiara staje się sednem istnienia nas wszystkich. Dlatego  każdy mężczyna, który przyjmuje wiarę, który poprostu modli się  błogosławi wierze kochanej niewiasty, która urodziła dzieci, po to aby cud narodzin małżeństwa niewiasty był na wszystkie wieki zachowany, mężczyzna również mógł wiarę zachować,  oboje mogli Ducha Śiwętgo kochać, tak aby oboje mogli małżeństwem siebie nazwać, potomsto miało w rodzicach najwspanialszych przyjaciół wiary, obrońców wiary, rodziców. Czy  domyślamy się po co to wszystko? Domyślamy się. Małżeństwo błogosławi najpiękniejszym córkom, niewiastom, dzieciom, które na świat przychodzą dla przyjęcia wiary, której zwycięstwem jest miłość nie  zabójstwo, nie grób, nie piekło. Czy wyobrażamy sobie żyć w zgodzie z wiarą? Wyobrażamy. Czy pragniemy żyć w zgodzie z wiarą? Pragniemy żyć w zgodzie z wiarą. Czy jesteśmy w stanie wiarę przyjąć? W Rzymskokatolickim Kościele wiarę jak dzieci przyjmujmy. Nie wstydźmy się przyznać się do  dzieci, którymi zawsze pragnęłiśmy narodzić się, albowiem narodzić się dziećmi oznacza modlić się. jak dzieci modlą się, oznacza modlić się w zgodzie z osbistym jakże pięknym celem do osiągnięcia, którym jest osobista wolność do kochania Ducha Świętego oraz siebie nawzajem. Miłość czyni małżeństwo, małżeństwo nie czyni miłości. Dlatego Rzymskokatoilcki Kościół jest jedynym w całym wszechświecie, który przewodzi narodzinom modlących się, wierzących, miłujących, kochających się dzieci, które są przez Rzymskoktolickiego Kościoła nazywaną małżeństwem skałę bronione. 

pw

powrot